Huddinge Kommuns vision var att upphandla och införa ett projektverktyg som skulle ge stöd åt samtliga verksamheter inom kommunen. Efter en omfattande upphandling föll valet på Antura Projects.
Kommunens vision var att ett framtida projektverktyg ska ge stöd åt samtliga verksamheter inom kommunen. Genom projektverktyget ville man bli bättre på att planera, genomföra och följa upp de projekt som bedrivs. Ett gemensamt projektverktyg skulle även bidra till att flera arbetar enligt projektmodellen som är framtagen inom kommunen. Utöver det skulle projektverktyget ge en bättre överblick och uppföljning av pågående projekt.
Projektverktyget skulle ge stöd åt följande områden:
Projektstrukturer
Mallprojekt
Projektattribut
Kalkyl, budget, prognos och uppföljning
Planering av projekt, tid och resurser
Tidrapportering
Dokumenthantering
Aktivering av investeringsprojekt
Extern och intern fakturering samt koppling mot inköp
Behörigheter och krav på informationssäkerhet
Riskanalys
Kommunen driver ett antal olika typer av projekt, som verktyget skulle ge stöd åt.
Exploateringsprojekt - projekt som vanligtvis består av dels markexploatering för försäljning (omsättningstillgång) och dels investeringar i utbyggnad av geografiska områden (anläggningstillgång).
Investeringsprojekt - projekt som enbart består av investeringar i anläggningstillgångar.
Driftprojekt - verksamhetsmässiga utvecklingsprojekt t ex. processförbättringar, organisationsutveckling, IT mm.
En viktig del i kravbilden var att systemet skulle integreras mot ekonomisystemet Agresso och andra verksamhetssystem. Projektverktyget skall överföra projektbudget till Agresso och från Agresso skall ekonomiskt utfall hämtas.
Efter en öppen offentlig upphandling föll valet på Antura Projects, Anturas helhetslösning för projekt-, portfölj- och resurshantering.
”Det är mycket glädjande att ytterligare en kommun har givit Antura sitt förtroende. I Stockholmsregionen samarbetar Antura sedan tidigare med kommuner såsom Järfälla, Nacka, Norrtälje, Sollentuna och Haninge. Vi ser stora möjligheter till erfarenhetsutbyte och andra synergier, genom att allt fler kommuner i regionen väljer Antura Projects som verksamhetsövergripande projektverktyg. Vi önskar Huddinge Kommun varmt välkommen som ny kund till Antura!”
Mattias Andersson, VD Antura