Genom att erhålla högsta betyg fyra år i rad avseende tillväxt, vinst, avkastning, effektivitet, kapitalstruktur och finansiering har Antura hamnat i den exklusiva skara som blivit utnämnda till 2013 års Superföretag av Veckans Affärer.
Antura är 1 av 366 företag totalt i Sverige som har utnämnts till Superföretag, den mest krävande utmärkelsen att både erhålla och bibehålla. Antura är också 1 av 161 företag som haft utmärkelsen flera år i rad. Totalt sett utgör Superföretagen 0,1 % av samtliga aktiebolag i det svenska näringslivet.
I bedömningen tar man hänsyn till och väger samman de enskilda bolagens:
Tillväxt
Vinst
Avkastning
Effektivitet
Kapitalstruktur
Finansiering
Urvalet och rangordningen baseras på de svenska aktiebolagens ekonomiska prestationer under de senaste fyra åren.
De företag som på detta sätt erhåller högsta betyg under fyra år i rad är en exklusiv skara – av alla existerande aktiebolag är det endast 366 företag som kommer med på 2013 års topplista. Orsaken är förstås de tuffa kraven som modellen ställer. För att kvalificera sig handlar det inte ”bara” om hög och jämn tillväxt – här krävs långsiktig försäljningstillväxt i kombination med uthållig lönsamhet och en långsiktigt fungerande resurshushållning och finansieringsstrategi.