Om oss

Webinar

Expertråd, inspiration och praktiska lösningar kring Antura och projektstyrning. Fördjupa dig i specifika ämnen eller håll dig uppdaterad med senaste trenderna.

NIS2 och nya cybersäkerhetslagen – så ligger du steget före

Tid & Plats

Den 18 februari kl. 12.00-12.40
Vid din dator - Vi använder Zoom

Den 15 januari 2026 trädde den nya svenska cybersäkerhetslagen i kraft. Lagen genomför EU:s NIS2-direktiv i svensk rätt och innebär skärpta krav på informationssäkerhet, riskhantering och incidentrapportering. NIS2 har funnits sedan 2022, men får först nu – genom svensk lag – verklig juridisk effekt för svenska organisationer och deras leverantörer. För många organisationer innebär detta att arbetssätt behöver formaliseras och tydligare förankras i ledning och styrning.
 
Välkommen till ett lunchwebinar där vi delar med oss av praktiska erfarenheter och konkreta insikter kring hur organisationer kan möta kraven i NIS2 och cybersäkerhetslagen på ett strukturerat och affärsnyttigt sätt.
 
Antura har varit ISO/IEC 27001-certifierade i över tio år och är väl förberedda för den nya cybersäkerhetslagen. I detta webinar berättar vi hur vi arbetar med informations- och cybersäkerhet i praktiken – och hur du kan ta inspiration från Anturas arbetssätt för att stärka och framtidssäkra din verksamhet.
 
Under webinaret tar vi upp följande:

  • Vad NIS2 och den nya cybersäkerhetslagen innebär i praktiken

  • Vad regelverket betyder för verksamhetens ledning och styrelse

  • Hur ett strukturerat informationssäkerhetsarbete kan bli en konkurrensfördel

  • Hur du tar kontrollen och formulerar en tydlig färdplan framåt

  • Vanliga fallgropar – och hur du undviker dem

Tillsammans med Anturas CISO reder vi ut vad cybersäkerhetslagen innebär för organisationer som vill arbeta proaktivt och långsiktigt, snarare än att enbart fokusera på formell efterlevnad.

Observera!
Under webinaret delar vi insikter och erfarenheter i ett öppet samtal. Fokus ligger på kunskap och dialog – inte på en produktdemonstration av Antura. Webinaret riktar sig till dig som arbetar som CIO, CISO, IT-chef, verksamhetsutvecklare, säkerhetsansvarig eller beslutsfattare med ansvar för informations- och cybersäkerhet – eller som helt enkelt vill förstå vad NIS2 innebär för din organisation.

Varmt välkommen att följa vår exklusiva livesändning direkt från vår toppmoderna studio i Göteborg!

 

Om din organisations webbfilter blockerar
anmälningsformuläret kan du istället skicka ett
meddelande med din anmälan till

  • Magnus Säfström

    Magnus Säfström

    Senior Project Manager & Business Consultant - Antura

  • Patrik Strömbeck

    Patrik Strömbeck

    CISO - Sr Projektledare & Verksamhetskonsult - Antura

Det här får du med dig

  • Vad lagen faktiskt kräver av svenska organisationer – bortom juridiska formuleringar.

  • Konkreta exempel på styrning, riskhantering och incidentrapportering som fungerar i verkligheten.

  • Hur ett strukturerat säkerhetsarbete kan bli en konkurrensfördel, inte bara en compliance-övning.

  • Beprövade arbetssätt och erfarenheter från över tio års praktiskt informationssäkerhetsarbete

  • Vad många organisationer underskattar i sitt arbete med NIS2 – och hur du kan ligga steget före